reklama
kategoria: Ekologia
29 luty 2024

W przegotowanej wodzie jest mniej mikroplastiku

zdjęcie: W przegotowanej wodzie jest mniej mikroplastiku / fot. PAP
fot. PAP
Dzięki przegotowaniu wody można zmniejszyć ilość zawartego w niej mikroplastiku - informuje pismo “Environmental Science & Technology Letters”
REKLAMA

Zanieczyszczenie wody z sieci wodociągowej nano- i mikroplastikiem (NMP), które mogą mieć średnicę od jednej tysięcznej milimetra do 5 milimetrów, staje się coraz bardziej powszechne. Choć wpływ tych zanieczyszczeń na ludzki organizm nie został dokładnie zbadany, to dostępne wyniki badań sugerują, że ich spożycie może mieć wpływ na mikrobiom jelitowy.

Nano- i mikroplastik można znaleźć właściwie wszędzie – w wodzie, glebie, powietrzu, ludzkim łożysku... Pozbycie się mikroplastiku może się wydawać niewykonalne, tymczasem - jak wynika z chińskich badań - gotując, a następnie filtrując wodę z kranu zawierającą wapń, można usunąć niemal 90 proc. obecnego w niej nano- i mikroplastiku.

Zhanjun Li, Eddy Zeng i ich współpracownicy z chińskiego Jinan University chcieli sprawdzić, czy gotowanie może być skuteczną metodą usuwania NMP zarówno z twardej, jak i miękkiej wody z kranu.

Próbki twardej wody z kranu zostały pobrane w Guangzhou w Chinach, po czym dodano do nich różne ilości NMP. Próbki były gotowane przez pięć minut, po czym pozostawiono je do ostygnięcia. Następnie naukowcy zmierzyli zawartość swobodnie unoszącego się plastiku.

Jak się okazało, w procesie wrzenia twardej wody, bogatej w substancje mineralne, na drobinach plastiku odkłada się węglan wapnia (CaCO3, czyli typowy “kamień”). Warstwa inkrustowanego plastikiem węglanu wapnia odkłada się wewnątrz czajnika, skąd można ją usunąć. Drobne cząsteczki unoszące się w wodzie można odfiltrować na przykład przelewając wodę z czajnika przez filtr do kawy.

Efekt eliminacji mikroplastiku był wyraźnie bardziej widoczny w przypadku twardej wody — z próbki zawierającej 300 miligramów CaCO3 na litr wody po przegotowaniu udało się usunąć aż 90 proc. NMP. W przypadku miękkiej wody (mniej niż 60 miligramów CaCO3 na litr) gotowanie nadal usuwało około 25 proc. NMP.(PAP)

Autor: Paweł Wernicki

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Skarżysko-Kamienna
-1.1°C
wschód słońca: 07:03
zachód słońca: 15:42
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Skarżysku

kiedy
2024-11-23 19:00
miejsce
Klub SEMAFOR, Skarżysko-Kamienna,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-11-23 20:00
miejsce
Miejskie Centrum Kultury,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-11-29 17:00
miejsce
Miejskie Centrum Kultury,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-11-29 19:00
miejsce
Klub SEMAFOR, Skarżysko-Kamienna,...
wstęp biletowany