reklama
kategoria: Miasto
14 wrzesień 2012

Dyskryminacja w miejscu pracy - nie musisz jej doświadczać

zdjęcie: Dyskryminacja w miejscu pracy - nie musisz jej doświadczać / Dyskryminacji powiedz "NIe"
Dyskryminacji powiedz "NIe"
Coraz częściej pracowników polskich firm dotyka problem dyskryminacji w miejscu pracy. Prawie o wszystkich przypadkach mówi się „po cichu”, między sobą, z obawy o utratę pracy lub jeszcze większym brakiem tolerancji. Jednak polskie prawo posiada odpowiednie zapisy tej kwestii dotyczące. Czujesz się dyskryminowany? Przeczytaj.
REKLAMA
Konstytucja gwarantuje nam równość wszystkich wobec prawa. Wszyscy ze względu na płeć, wiek, wyznanie, pochodzenie, przekonania, orientację seksualną, kolor skóry muszą traktowani być tak samo. W pracy kobieta i mężczyzna powinni być traktowani na równi, tzn. jeżeli znajdują się na tym samym stanowisku ich wynagrodzenie powinno być jednakowe, mają też jednakową szansę na zdobycie awansu oraz szkolenia podnoszące kwalifikacje. Dlaczego czasem dzieje się inaczej?

Problem wynika głównie z nieznajomości swoich praw przez pracownika (lub zdarza się, że i pracodawcy) i dotyczy w większej mierze kobiet. To płeć piękna często ze strachu przed utratą pracy, premii, czy po prostu z obawy przed konfliktem postanawia „siedzieć cicho, jak mysz pod miotłą” i czekać na dzień, w którym jej sytuacja się odmieni. Jednak często bywa tak, że sytuacja urasta do rangi prawdziwego z tego tytułu kłopotu. Niewiedza jest czasem bolesna, lecz wcale nie musi tak być. Prawo pracy (w oparciu również o kodeks pracy) reguluje takie zachowania, oczywiście z korzyścią dla poszkodowanego pracownika. Dyskryminacją nazywa się również nakłanianie innej osoby do nierównego traktowania w zatrudnieniu.

 Za naruszenie zasady równego traktowania w zatrudnieniu uważa się różnicowanie przez pracodawcę sytuacji pracownika, w tym przyznawanie z wyżej wymienionych względów niektórym pracownikom mniejszych praw niż te, z których korzystają inni pracownicy znajdujący się w tej samej sytuacji faktycznej i prawnej (zob. wyrok SN z 10.9.1997 r., I PKN 246/97, OSNP Nr 12/1998, poz. 360).

Zawiera się w tym m. in. pominięcie przy awansie, niekorzystne ukształtowanie wynagrodzenia, czy pominięcie przy typowaniu na szkolenia podnoszące kwalifikacje zawodowe.

Jakie są twoje prawa? Jeżeli pracodawca naruszył zasadę równego traktowania masz prawo do odszkodowania w kwocie nie niższej niż wynosi minimalne wynagrodzenie. Odrębnie traktowane są zgłoszenia o dyskryminacji ze względu na płeć. Tutaj oprzeć można się o przepis o czynach niedozwolonych. Boisz się, że zgłaszając fakt zostaniesz zwolniony/a? Prawo cię chroni. Skorzystanie z niego nie może być podstawą do wypowiedzenia umowy.

Pamiętaj, że w Polsce według, prawa pracy, obowiązuje zakaz dyskryminacji.

PRZECZYTAJ JESZCZE
pogoda Skarżysko-Kamienna
9.2°C
wschód słońca: 06:28
zachód słońca: 16:12
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Skarżysku

kiedy
2024-11-09 16:00
miejsce
Miejskie Centrum Kultury,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-11-09 18:00
miejsce
Klub SEMAFOR, Skarżysko-Kamienna,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-11-09 19:00
miejsce
Miejskie Centrum Kultury,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-11-15 18:00
miejsce
Miejskie Centrum Kultury,...
wstęp biletowany